سایت دانشگاه   صفحه اول     امروز: شنبه ٠١ مهر ١٣٩٦

اخبار بیمارستان

گفتـاردرمانی

گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی یا آسیب شناسی گفتار و زبان رشته ای از علوم توانبخشی (زیر شاخه علوم پزشکی) است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می پردازد. ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلال در بلع نیز در حیطه تخصص متخصصان گفتار درمانی می باشد.

گفتار درمانگران به درمان کودکانی می پردازند که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند و نیز بزرگسالانی که به دلیلی ، توانایی گفتاری خود را از دست داده اند. متخصصین گفتار درمانی در طول دوران تحصیل با آناتومی و فیزیولوژی اندام گفتار و نیز مباحث زبانشناسی و روانشناسی آشنا می شوند. به همین جهت گفتار درمانی یک رشته بین رشته ای محسوب می شود.

پیشگیری،ارزیابی،تشخیص و درمان اختلالات گفتار،زبان و بلع در اختلالات رشدی و اکتسابی کودکان و بزرگسالان مانند:

تاخیر در رشد گفتار و زبان (speech & language delay)

2. افراد کم توان ذهنی (MR)

3. اختلال یادگیری (اختلال در زبان نوشتاری یا خواندن و نوشتن)

4. کم شنوایی و کاشت حلزون (hearing loss)

5. اختلالات طیف اوتیسم و اختلالات ارتباط اجتماعی (Autism)

6. انواع اختلالات تلفظ صداهای گفتاری (articulation disorder)

7. فلج مغزی (cp) و انواع مشکلات ناشی از صدمات مغزی و بیماریهای مغز و اعصاب

8. شکاف لب و کام و اختلال در تشدید صوت (cleft lip & palate)

9. مشکلات صدا به دنبال صدمات حنجره یا بد عملکردی آن (voice desorder)

10.لکنت زبان (stuttering)

11. اختلال در بلع دهانی و حلقی ، و فعالیت های تغذیه ای نوزادان و بزرگسالان (swallaw desorder)

12. اختلالات گفتاری و زبانی ناشی از سکته های مغزی (زبان پریشی) ، تومورها یا هرگونه صدمه به سیستم مغز و اعصاب یا بیماری های مربوط به آن مانند ام اس ، پارکینسون و ... (Aphasia)

13. اختلالات گفتار و زبان دوران سالمندی

14. کودکان بیش فعال (از لحاظ ارتباط و رفتار و گفتار)(ADHD)

 

 

 

 

 

 

تاخیر گفتار و زبان

آیا فرزند شماحرف نمی زند؟ تعداد کلمات و جملاتی که بیان می کند متناسب سنش نیست؟ خیلی کم حرف می زند؟ تعداد کلمات و جملاتش نسبت به هم سن و سالهایش کم تر است؟ از اشاره زیاد استفاده می کند؟ یک ساله است و هیچ صداسازی نظیر dada/baba/tata ندارد؟ دوساله است و جمله دوکلمه ای ندارد؟سه ساله است و کلا 50 کلمه بیشتر بلد نیست؟ و جمله سه کلمه ای ندارد؟

موارد بالا می تواند نشانه های تاخیر گفتار باشد. در سریعترین زمان به متخصص گفتار درمانی مراجعه نمایید.

 

لکنت زبان

آیا در خانواده یا فامیل فردی

هست که لکـنت زبـان دارد؟

یعنی در حرف زدن دچار گیر و تکرار می شود؟

(آآآب میخوام) (من پوپوپول دارم) و در هنگام حرف زدن احتمالا حرکات اضافی در چشم یا دست و پا دارد؟ این فرد در هر سنی که باشد اختلال گفتاری وی درمان می شود. ایشان را جهت پیگیری درمان به متخصص این امر یعنی گفتار درمانگر ارجاع بدهید.

اختلال تلفظی

آیا وضوح گفتار کودکتان پایین است؟ آیا بیشتر جملات و کلمات کودکتان را متوجه نمی شوید؟ آیا کودک شما به دلیل وضوح گفتار پایین و ناواضح حرف زدن در بین بچه های کوچه و فامیل زیاد ارتباط مناسبی نمی تواند برقرار کند؟ اطرافیان متوجه گفتار کودکتان نمی شوند؟ کودکتان بیشتر صداها را جابجا می گوید؟ بیشتر صداها را خراب می گوید؟ مثلا سیب را تیپ می گوید خرس را هویس می گوید بریم را بلیو می گوید ، در بستنی حرف س را به صورت نوک زبانی میگوید؟ (سه سال و نیم به بالا) آیا شما یک فرد نوجوان یا بزرگسال هستید و در تلفظ بعضی صداها مثل (ر،چ،ج،س) مشکل دارید؟

در سریعترین زمان برای ارزیابی دقیق و درمان به متخصص گفتار درمانی مراجعه نمایید.

این اختلال درمان 100 در 100 دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

اختلال صدا

آیا صدای شما بیشتر اوقات گرفته است؟ حرف زدن شما را خسته می کند؟احساس می کنید چیزی در گلویتان گیر کرده است؟ دائم گلویتان را پاک می کنید یا سرفه می کنید تا صدا صاف شود؟ مردی را می شناسید که صدایی شبیه خانم ها د ارد؟ خانمی را میشناسید که صدایی شبیه آقایان دارد؟ یا خانمی که صدای شبیه بچه ها دارد؟

موارد ذکر شده نمونه هایی از انواع اختلالات صدا در سنین مختلف هستند و درمان این امر توسط متخصص این کار یعنی گفتار درمانگر امکان پذیر است.

شکاف لب و کام

کودکی که به تازگی متولد شده است و دارای شکاف لب و کام است تنها با جراحی و بستن شکاف مشکل او حل نمی شود و هر متخصص گوش و حلق و بینی نمی تواند او را جراحی کند. جراحی این افراد قطعا بهتر است توسط تیم شکاف لب و کام (متشکل از متخصص گوش و حلق و بینی ، گفتار درمانگر ، متخصص کودکان ، بیهوشی ، روانشناس ، ارتودنسی) انجام گیرد. در حال حاضر تهران / اهواز/ اصفهان / سیستان و بلوچستان دارای تیم شکاف لب و کام هستند.

افراد دارای شکاف لب و کام در هر سنی که باشند قبل از عمل و بعد از عمل قطعا باید برای درمان اختلالات تلفظی و تشدید (تو دماغی بودن صداها) توسط گفتار درمانگر تحت کنترل و درمان قرار بگیرند.

 

 

 

 

 

کم شنوایی و کاشت حلزون

کودکان دارای کم شنوایی (کاشت حلزون شده یا دارای سمعک) از همان روز تشخیص کم شنوایی برای حرف زدن، زبان آموزی و ارتباط مناسب باید تحت کنترل و درمان متخصص گفتاردرمانی قراربگیرند، درمان هرگونه اختلال تلفظی در این افراد در هر گروه سنی (کودک و بزرگسال) توسط متخصص گفتاردرمانی انجام می گیرد.

اختلالات بلع (دیسفاژی)

درمان مشکل در مکیدن شیر مادر، قورت دادن، گیرکردن درگلو و ... در نوزادان طبیعی، زود رس، دیررس، نارس در بخش های بستری بیمارستانی توسط متخصص گفتاردرمانی انجام می گیرد افراد مختلفی که به علت های مختلف از جمله : سکته، جراحی مغز، تصادف، بیماری و ... دچار اختلال در بلع (خوردن، جویدن، قورت دادن و...) می شوند در همان روزهای آغازین مشکل باید توسط متخصص گفتاردرمانی ویزیت و تحت درمان قرار بگیرند.

اختلال یادگیری

آیا کودکتان با توجه به هوش طبیعی مشکل تحصیلی دارد؟ آیا در خواندن مشکل دارد؟ آیا در دیکته مشکل دارد؟ آیا در ریاضی مشکل دارد؟ آیا در نوشتن مشکل دارد؟ ممکن است این علائم به علت نشانه ی مشکلات گفتار و زبان باشد (مشکل در جمله بندی، تطابق فعل و فاعل، داستان گویی، صرف و نحو و ...) برای تشخیص و درمان به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اوتیسم

افــرادی که در ارتبــاط برقــرار کردن مشــکل دارنـد ، اغلـب به اســم خـود بـرنـمی گـردنـد ، اغلب رشد و راه رفتنشان

به موقع و طبیعی است ، تماس چشمیشان ضعیف است ، کلام آنها مشکل دارد (اغلب حرف نمی زنند یا در حد چند کلمه ساده) و یا تکرار کلمات و جملات دارند (اکو) ، پرکاری یا کم کاری شنیداری یا بینایی یا لامسه یا بویایی یا چشایی دارند ، تعدادی از این نشانه ها و نیز بسیاری از نشانه ها و علامت های دیگر ممکن است در بعضی کودکان دیده شود. در وهله اول مراجعه به روانپزشک یا متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص دقیق و در صورت نیاز تجویز دارو (این اختلال اغلب تا 3سالگی تشخیص داده نمی شود) و سپس مراجعه قطعی و  حداقل هفته ای 4 جلسه به گفتار درمانی و نیز تمرین در منزل توسط خانواده برای پیشرفت در این افراد ضروری و واجب است.

زبان پریشی

آیا فردی را میشناسید که دچار سکتــه مغـزی شـده است ؟ آیا فردی را میشناسید که تومور  مغزی دارد و جراحی شده است و دچار مشکل گفتاری و درکی شده است؟

فردی را میشناسید که دچار صدمه مغزی شده است و در خوردن و آشامیدن و درک و شناخت و یا گفتار و زبان و حرف زدن دچار مشکل شده است؟ درمان اختلال بلع (خوردن) و درک و شناخت و بیان (حرف زدن) این افراد توسط متخصص گفتار درمانی انجام می گیرد.

 

 

- درمان همه اختلالات گفتاری در سنین کودکی و قبل از مدرسه بسیار سریع تر خواهد بود.

- درمان لکنت در حیطه تخصصی گفتار درمانگر می باشد و در حیطه کار روانپزشک و روانشناس نمی باشد.

- برای اطمینان یافتن از اینکه کودکتان مشکل گفتاری ندارد و یا پیشگیری از مبتلا شدن به مشکل گفتاری می توانید برای ارزیابی تخصصی به گفتار درمانگر مراجعه کنید.

- درمان همه اختلالات ذکر شده شامل همه سنین می باشد(کودک و بزرگسال).

- افراد دچار ضایعه مغزی که در حرف زدن و خوردن و آشامیدن دچار مشکل شده اند قطعا حداکثر یک هفته بعد از ضایعه باید گفتار درمانی را برای آنها آغاز کرد.

- ارزیابی، توانبخشی و درمان اختلالات ارتباطی و گفتاری در افراد کم توان ذهنی (MR) ، فلج مغزی (CP) ، کودکان بیش فعال دارای نفص توجه و تمرکز (ADHD) ، بیماریهای دوران سالمندی مانند پارکینسون ، دمانس ، آلزایمر و ... توسط متخصص گفتار درمانی انجام میگیرد.

- پزشکان گرامی در صورت داشتن مراجعین دارای مشکلات ذکر شده در اسرع وقت به آسیب شناس گفتار و زبان ارجاع بدهند تا درمان به تعویق نیوفتد و تعیین زمان درمان در حیطه تخصصی گفتار درمانگر می باشد.

 

در حال حاضر گفتار درمانی همه روزه در بیمارستان مطهری توسط آقای یونس قاسم پور پاتولوژیست گفتار و درمان آماده خدمت رسانی به همشهریان عزیز میباشد.